TRAKTÖR MOTORLARINDA KULLANILAN PULUN PROTOTİPİ VE TASARIMI

TRAKTÖR MOTORLARINDA KULLANILAN PULUN PROTOTİPİ VE TASARIMI

                                        Merve Karaman

Karabük Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitim Bölümü \ Karabük

 

ÖZET

Bu Çalışma Traktör Motorlarında Bağlantı Elemanı Olarak Kullanılan İş Parçasının Tasarımı ve Prototipi Aşamaları Yapılan Dönem Ödevi Çalışmasıdır.

Bu İş Parçası İstenilen Adete Ve Alınan Siparişe Göre İmal Edilir. Üretim Aşamaları İncelenerek Delme Kesme Kalıbı Tasarımı Yapılmıştır.

GİRİŞ

Günümüzde Saç Metal Kesme Kalıplarının Tasarımı ve Hesaplamaları Daha Kolay ve Hızlı Bir Şekilde Yapılmasını Sağlayan Bir Parametrik Tasarım Programı Hazırlanmıştır.(1)

Üretim Sürecinde Aynı Kalitede Ürün Üretebilmek İçin İmalatın Eş Zamanlı Denetlenmesi Gerekir. İşlemlerde Etkili Olan Parametrelerin Üretimde Beklenen Standardı Bozmaması İyi Denetlenebilmesine Bağlıdır.(2)

Bu Çalışmada Traktör Motorunda Bağlantı Elemanı Olarak Kullanılan Parçanın Delme Kesme Kalıbı Yöntemiyle Üretimi Sağlanarak  SolidWorks Programıyla Çizerek Dönem Ödevini Yapmaktır.

 

 

 

 

 

MALZEME VE METOD

Malzeme Özelliği Fe 37-2 Dir. Malzemenin Özellikleri Aşağıdaki Tabloda Verilmiştir.

Özellik

Fe37-2

Çekme Dayanımı

42,5 N/Mm

Akma Dayanımı

21,5 N/Mm

Kopma Uzama Boyu

25

Bu Özelliklerin Uygun Olması Bakımından Bu Parça Yapılmıştır. Motorlarda Bağlantı Elemanı Olarak Kullanılan Pulun Olmazsa Olmazlarındandır. Bu Sebeple Üretimi Sorunsuz ve Hızlı Gerçekleşmelidir. Parçanın Malzeme Numarası 1,0037 Dir. Parça Motorlarda Bağlantı Elemanı Olarak Kullanılacağı İçin Malzeme Kalitesinin Güveni En Üst Seviyede Olmalıdır.

Yapı Çeliğinin Kullanım Alanları; Çelik Konstrüksiyon, Köprü Yapımı Basınçlı Kap, Donanımlı Taşıt Yapımı Makine Konstrüksiyonunda Endüstriyel Binalarda ve Ticari Yapılarda Kullanılmaktadır. (4)

Kuvvet Analizi İçin Parçanın Deformasyon Bölgeleri Tanımlaması Yapılmıştır. Parçanın Malzeme Tanımlaması Paslanmaz Çelik Olarak Tanımlanmıştır.

 

 

 

ANALİZ SONUÇLARI

Şekil 1

 

 

 

Şekil 2

 

 

Grafik

Parçanın Dayanımını Ölçmek İçin Yapılan Analizin Malzeme ve Zımba Arasında Oluşan Sürtünme Gibi Nedenlerden Dolayı Kalıp Tasarımında Sorunlara Neden Olur. Buna Rağmen Analiz ve Şekillendirme İşlemlerinin Kalıp Tasarımında Büyük Avantajlar Sağlar.

BULGULAR VE TARTIŞMA

Kalıbın ve Parçanın Animasyonu ve Modellemesi SolidWorks Programında Tasarlandı. Parçanın Analizi Ansys Programında Yapıldı.

Malzeme Kalıba El Yardımı İle Manuel Olarak Yerleştiriliyor. Kullanılan Pres 2 Ton Kuvvetinde Hidrolik Prestir.

Saniyede 2 Adet Üretimi Gerçekleştiriliyor Ürünün İmalatı İsteğe Bağlı Olarak Yapılır.

Kalıp Prese Bağlanıp İlk Üretim Aşamasında Hiçbir Sorunla Karşılaşılmamıştır.

 

 

SONUÇ

Bu Çalışmada Traktör Motorlarında Bağlantı Elemanı Olarak Kullanılan Parçanın Tasarımı Gerçekleştirilmiştir. Ürünün Üretimi Analizi Yapılmıştır. Modelleme Ortamında Hatayı Minimum Hale İndirmek İçin Yapılan Çalışmaların Olumlu Sonuçlar Elde Edildiği Gözlemlendi. Sonuç Olarak Yapı  Planlama ve Üretim Yönetimi Bakımından Şekillendirilebilir Ölçülendirilebilir ve İyi Tanımlı Bir İletişim Modeline Sahip Olmuştur.(3) Bu Araştırmada İş Makinalarında Kullanım Yerler İncelenmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEŞEKKÜR

Aykan Demir Çelik Plastik Kalıp Mak.San.Dış.Tic.Şti Destek ve Yardımlarından Dolayı Teşekkür Ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAKLAR

 

(1) Karabıyık Ö.” Saç Metal Kesme Kalıplarının Parametrik Tasarımına Yönelik Bir Yaklaşım”,61-69,2011

 

(2) Cengiz Kayacan M. , Abdurahman Çelik Ş. ,Salman ÖZ ” Tornalama İşlemlerinde Kesici Takım Aşamasının Bulanık Mantık İle Modellenmesi “TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi II. Makina Tasarım Ve İmalat Teknolojileri Kongresi 26-27 Eylül 2003

 

(3) Başıbüyük Y. , Şen T. , Anlagan Ö.,” WINDOWS-DNA TEKNOLOJİSİ KULLANILARAK AJAN TEMELLİ ATELYE KONTROL SİSTEMİ GELİŞTİRİLMESİ “TMMOB Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi II. Makina Tasarım Ve İmalat Teknolojileri Kongresi 26-27 Eylül 2003

 

(4) Işık A.,” Yapı Çeliğinin(ST52-3) MIG/MAG Kaynağında Gaz Karışımlarının Çekme Dayanımı Özelliklerine Etkisi” Araştırma Makalesi 1305-6468, 9-15,2006